Get Adobe Flash player

Certificate

Partners

European Association of Folklore Festivals ART-CENTER - ALL FESTIVALS IN ONE PORTAL

Competitors 2016

IV International festival-competition

«SUPER DANCE from folk to modern»

April, 22 – 26, 2016. St. Petersburg, Russia

 

CATEGORY А

Classical dance and neoclassical dance

  1. Dance ensemble «Smile» (Tikhvin, Russia), artistic director – Antonina Dyundina
  2. Children’s Ballet School of Ilya Kuznetsov (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ilya Kuznetsov
  3. Ballet studio of Tikhvin district House of Culture (Tikhvin, Russia), artistic director – Natalia Anikeeva
  4. Choreographic ensemble «Arabesque» (St. Petersburg, Russia), artistic director — Evgenia Bondarenko

CATEGORY В

Folk choreography (ethnic dance and stylization)

  1. Choreographic ensemble «VESNUSHKI» (Moscow, Russia), artistic director – Elena Ilyina
  2. Art ensemble of Georgian national songs and dances «SAKARTVELO» of the Georgian Church Shestokovskoy icon of Divine Mother (St. Petersburg, Russia), аrtistic director — Madonna Nioradze
  3. Choreographic collective «Repriza» (Astrakhan, Russia), artistic director – Natalia Rusinova-Sergeeva
  4. Dance group of Song and dance ensemble «Smile» (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), choreographer – Tatiana Samodurova
  5. 4th «a» class of Сhildren’s choreographic studio (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), сhoreographer – Svetlana Tsvetkova
  6. 5th class of Сhildren’s choreographic studio (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), choreographer – Elena Vakhrameeva
  7. Choreographic ensemble «Arabesque» (St. Petersburg, Russia), artistic director — Evgenia Bondarenko
  8. Dance еnsemble «ARATTA» (Yerevan, Armenia), artistic director – Gevorg Keshishyan
  9. Senior group of modern dance team «Vdokhnovenie» (Vyborg, Russia), artistic director – Svetlana Balko
  10. Ensemble «Harmony» (Luga, Leningrad region, Russia), artistic director – Natalia Balaganskaya
  11. Dance group of Song and dance ensemble «Mlada» (Lodeynoye Pole, Leningrad region., Russia) choreographer – Svetlana Tsvetkova
  12. Ensemble dances of the World «Oasis Dance» (village Koltushi, Leningrad region, Russia), artistic director – Natalia Bekker
  13. Milen dance group (Yerevan, Armenia), artistic director – David Margaryan
  14. Сhoreographic ensemble «Surprise» (Tula, Russia), artistic director — Lyudmila Katogarova
  15. Dance ensemble «Russian Souvenir» (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), choreographer – Elena Vakhrameeva
  16. School of Gypsy dance «Urden» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Radmila Martsinkevich
  17. Choreographic collective «FORTE» of Astrakhan College of Culture (Astrakhan, Russia), artistic director – Natalia Rusinova-Sergeeva
  18. Students’ Dance Company of the A.I. Herzen Russian State Pedagogical University Choreography School (St. Petersburg, Russia)
  19. Dance group of Song and dance ensemble «Severnyie Uzory» (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), choreographer – Margarita Zakharova
  20. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)
  21. Dance group «Münchner Hochschultanzkreis» (Munich, Germany), artistic director – Helga Burkhard
  22. Dance Studio «The Faces» (Sestroretsk, Russia), аrtistic director – Elizaveta Venzeleva

CATEGORY С

Modern choreography (jazz, modern, free plastic)

  1. Choreographic collective «Repriza» (Astrakhan, Russia), artistic director – Natalia Rusinova-Sergeeva
  2. Dance studio «FREE JAZZ» (St. Petersburg, Russia), аrtistic director – Ekaterina Slobodchikova
  3. Children’s choreographic ensemble of dance «Vdokhnovenie» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Marina Fedorova
  4. Students’ Dance Company of the A.I. Herzen Russian State Pedagogical University Choreography School (St. Petersburg, Russia)
  5. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)

CATEGORY D

Stage choreography (show groups, step, oriental dances, disco)

  1. Children’s choreographic ensemble «Raduga» (Koltushi settlement, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Titova
  2. Children’s choreographic company of modern and pop dance «Olympia» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ekaterina Akatova
  3. Сhoreographic ensemble «Surprise» (Tula, Russia), artistic director — Lyudmila Katogarova
  4. Choreographic ensemble «Arabesque» (St. Petersburg, Russia), artistic director — Evgenia Bondarenko
  5. Junior group of modern dance team «Vdokhnovenie» (Vyborg, Russia), artistic director – Svetlana Balko
  6. Senior group of modern dance team «Vdokhnovenie» (Vyborg, Russia), artistic director – Svetlana Balko
  7. Dance ensemble «Crystal» (Vyritsa settlement, Gatchina District, Leningrad Region, Russia), artistic director – Alyona Kruglova
  8. Children’s choreographic ensemble of dance «Vdokhnovenie» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Marina Fedorova
  9. Modern dance studio «Strekoza» (St. Petersburg, Russia), аrtistic director – Victoria Tulyakova
  10. Dance studio «FREE JAZZ» (St. Petersburg, Russia), аrtistic director – Ekaterina Slobodchikova
  11. Students’ Dance Company of the A.I. Herzen Russian State Pedagogical University Choreography School (St. Petersburg, Russia)
  12. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)
  13. Dance Studio «The Faces» (Sestroretsk, Russia), аrtistic director – Elizaveta Venzeleva
  14. Ensemble dances of the World «Oasis Dance» (village Koltushi, Leningrad region, Russia), artistic director – Natalia Bekker

CATEGORY E

Sport choreography (hip-hop, techno, street, electric boogie, break dance)

  1. Dance еnsemble «Feyerverk» (Kirovsk, Russia), artistic director – Natalia Komkova
  2. Students’ Dance Company of the A.I. Herzen Russian State Pedagogical University Choreography School (St. Petersburg, Russia)
  3. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)

CATEGORY F

Theatre of dances

  1. Sun Dance studio (Ashdod, Israel), artistic director – Tatiana Croitor
  2. Students’ Dance Company of the A.I. Herzen Russian State Pedagogical University Choreography School (St. Petersburg, Russia)
  3. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)