Get Adobe Flash player

Certificate

Partners

European Association of Folklore Festivals ART-CENTER - ALL FESTIVALS IN ONE PORTAL

Competitors 2017

 

5th International festival and competition

 «SUPER DANCE from folk to modern»

April, 22 – 25, 2017. St. Petersburg, Russia

 

 

CATEGORIES OF COMPETITION   FIRST ROUND

April, 23  Sunday

 

CATEGORY А

Classical dance and neoclassical dance

  1. Choreographic Theater-studio «Artis Ballet» (village Lagolovo, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Savchukova
  2. Dance studio «The Faces» (Sestroretsk, Russia), аrtistic director – Elizaveta Venzeleva

 

CATEGORY В

Folk choreography (ethnic dance and stylization)

  1. Children folklore group KLNKA (Bratislava, Slovakia), artistic director – Ingrid Saňková
  2. Еnsemble of folk dance «Zadorinka» (Nikolskoe, Leningrad region, Russia), artistic directors – Marina Osipkina and Svetlana Vasilieva
  3. The choreographic group «Best» (Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan), artistic director – Daria Bogatyreva
  4. Dance Group Song and Dance Ensemble «North patterns» (Lodeynoye Pole, Leningrad region, Russia), сhoreographers – Margarita Zakharova, Natalia Ivanova
  5. Art ensemble of Georgian national songs and dances «SAKARTVELO» of the Georgian Church Shestokovskoy icon of Divine Mother (St. Petersburg, Russia), аrtistic director – Madonna Nioradze
  6. Folk dance group «Vizbulite (Sigulda, Latvia), аrtistic director – Indra Ozolina
  7. Ensemble of dance «Divertissement» (Urban-type settlement Sovetskoye, Leningrad region, Russia), artistic director – Svetlana Guseva
  8. Dance group «Varvaryata» (Tula, Russia), artistic director – Sergey Kuznetsov
  9. Friends Entertainment Bhangra group (Phagwara, India), artistic director – Pardeep Kumar
  10. The choreographic ensemble «Harmony» of the Luga Art School (Luga, Russia), artistic director – Natalia Balaganskaya
  11. Choreographic ensemble «Varen’ka» (preparatory group) (Tula, Russia), artistic director – Sergey Kuznetsov
  12. Dance group «Anna Raudkatsi Tantsuselts» (Pärnu, Estonia), artistic director – Roland Landing
  13. Dance ensemble «Fireworks» (Kirovsk, Russia), artistic directors – Natalia Komkova and Julia Tsurganova
  14. Dance ensemble «Slavyanochka» (Kommunar, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Savchenko
  15. Folk dance club at Municipality of Stara Zagora (Stara Zagora, Bulgaria), аrtistic director – Marina Teneva
  16. Сhoreographic collective «Iziumka» (Kirovsk, Russia), artistic directors – Natalia Komkova and Julia Tsurganova
  17. Variety dance ensemble «Allegro» (Tula, Russia), artistic director – Elena Yakovleva
  18. Sanjh International Folk Academy (Jalandhar, India), artistic director – Sarabjit Singh Jabbar
  19. Choreographic collective «Iskorki» of Luga Art School (Luga, Russia), artistic director – Irina Reva
  20. Ensemble of Irish dance «Yunost» (Kirovsk, Russia), artistic director – Victor Koval
  21. Dhaka Academy of Fine Arts (Dhaka, Bangladesh), artistic director – Hasan Arif
  22. Choreographic ensemble «Zorenka» (Morozov village, Leningrad region, Russia), artistic director – Elena Nomura
  23. The choreographic ensemble «Arabesque» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Evgenia Bondarenko

 

CATEGORY С

Modern chorography (jazz, modern, free plastic)

  1. The choreographic group «Best» (Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan), artistic director – Daria Bogatyreva
  2. Studio of modern dance «Active Project» (St. Petersburg, Russia), аrtistic director – Elena Uemova
  3. Senior group of Choreographic collective of the dance theater «Non-Stop» (Ivanovo, Russia), artistic director – Elena Yuferova
  4. Children’s choreographic collective of modern and variety dance «Olympia» (St. Petersburg, Russia), artistic directors – Ekaterina Akatova and Marina Zinkova
  5. Choreographic Theater-studio «Artis Ballet» (village Lagolovo, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Savchukova
  6. Dance studio «FREE JAZZ» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ekaterina Chereshneva
  7. Collective «Phoenix» of the Comprehensive center of social services for population (Priozersk, Russia), artistic director – Natalia Naumenko
  8. Dance collective «Ars Longs» of Dance studio «Movement» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Alexandra Akhlestina
  9. Choreographic collective of the dance theater «Non-Stop» (Ivanovo, Russia), artistic director – Elena Yuferova
  10. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)

CATEGORY D

Stage choreography

(show groups, step, oriental dances, disco)

  1. Dance and sports club «Eldorado» (Gatchina, Leningrad region, Russia), art director – Natalia Sedova
  2. The choreographic ensemble «Arabesque» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Evgenia Bondarenko
  3. Dance ensemble «Slavyanochka» (Kommunar, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Savchenko
  4. Dance studio «FREE JAZZ» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ekaterina Chereshneva

CATEGORY E

Sport choreography

(hip-hop, techno, street, electric boogie, break dance)

  1. Studio of modern dance «DKdance» (junior group) (Sosnovy Bor, Russia), artistic director – Olga Nosova
  2. Studio of modern dance «DKdance» (senior group) (Sosnovy Bor, Russia), artistic director – Olga Nosova
  3. Dance and sports club «Eldorado» (Gatchina, Leningrad region, Russia), art director – Natalia Sedova
  4. Students’ Modern Dance Theater of A.I. Herzen Russian State Pedagogical University (St. Petersburg, Russia)

 

CATEGORY F

Theatre of dances

  1. Senior group of Choreographic collective of the dance theater «Non-Stop» (Ivanovo, Russia), artistic director – Elena Yuferova
  2. Dance ensemble «Slavyanochka» (Kommunar, Leningrad region, Russia), artistic director – Irina Savchenko